Futbol efsaneleri

Son Sihirbaz Ronaldinho

Brezilya da doğup Dünyayı Peşine takan adam  Ronaldo de Assis Moreira:

 Futbol hepimizin en büyük eğlencesi aşkı sevdası.Futbolcular da bu sanatın icracıları.Bazı Futbolcular vardır ki onlar sahaya çıktıklarında yada top ayağklarına geldiğinde diğerlerinden hemen ayrılırlar.İşte Ronaldo de Assis Moreira  yada bilinen adı ile Ronaldinho böyle bir oyuncuydu.Attığı inanılmaz çalımlar,rakibini şaşkına çeviren bilek hareketleri ve aklın sınırlarını zorlayan gollerin adamıydı Ronaldinho.Top ayağına geldiğinde bütün tribünlerin mucizeler beklediği nadir oyunculardandı.İşte Ronaldinho nun hayatından önemli kesitler.
Ronaldinho futbol aşığı bir ailenin çocuğu olarak ahşap bir evde doğdu. Babası, Joao da Silca Moreira bir amatör futbol kulübünde oynarken ailesinin geçimini sağlamak içinde klubünün araba parkında çalıştı. Kardeşi Robertonun bir futbol kulübünde oynamak gibi planlar vardır ancak bir diz rahatsızlığı sonucu bundan vazeçmek zorunda kaldı.

Çocukluk ve İlk büyük Trajedi :  

Ronaldinho nun hayatında babası çok önemli bir yere sahipti.Ancak 8 yaşında babasız kalacaktı küçük Ronaldinho. Ronaldinho’nun babası Roberto için kulüp tarafından ayarlanan bir evin havuzunda boğularak öldü.

Futbola Başlangıç :

Kardeşinin izinden giden Ronaldinho Gremio futbol okuluna katıldı ve kulüptekileri şaşırttı. İlk kez 1997 yılında takıma katıldı ve Brezilya’nın gelecek vaad eden genç futbolcusu seçildi. İnanılmaz hareketleri herkesi büyülemeye başlamıştı.Bu arada kendisi ulusal alanda rekorlar peşindeydi, 1999 yılındaki Brezilya‘daki Kupa Amerika’da 6 gol atmıştı.Ama bunlar henüz başlangıçtı.Yakında bütün dünya Ronaldinho yu tanıyacaktı.

Avrupanın Fethi :

Ronaldinho öylesine büyük bir yetenektiki Avrupa devlerinin dikkatini hemen çekivermişti.2001 yılında 21 yaşındayken PSG kapılarını ardına kadar açtı bu sihirbaz çocuğa.Ancak PSG ve Gremio arasında  çıkan bir anlaşmazlık yüzünden 6 ay futboldan uzak kaldı Ronaldinho.Artık kendine özel bir taraftar kitlesi vardı PSG tribünlerinde.Attığı inanılmaz çalımlar dilden dile dolaşıyordu.Ancak takımdaki yöneticiler Ronaldinho dan deyim yerindeyse kurtulmak istiyordu.Gece hayatına düşkünlüğü sorun yaratmaya başlamıştı.Ama özellikle ikinci yılında Pariste bir ikon haline gelmişti.Tribünler dolup taşıyor adına şarkılar yazılıyordu.2003 yılında kulüpten ayrılmaya karar verdi.
Ronaldinho ve Messi Birlikte

Messi yokken Ronaldinho vardı :

2003 yaz transfer döneminde artık başka diyarlara açılma zamanı gelmişti.İngiliz devi Manchester United ile anlaşmak üzereydi Ronaldinho.Son anda araya Barcelona giriyor ve vazgeçemeyeceği bir teklif sunuyordu.Ronaldinho ve Barcelona için rüya yıllar başlıyordu.Barca daki ilk seznonunda 32 maçta 15 gol atmasına rağmen ligi ikinci olarak bitimrişlerdi.Uzun yıllardır şampiyon olamayan Barcelona için muhteşem bir dönem başlamak üzereydi.İkinci seznonda Barcelona La Liga şampiyonluğunun yanına Avrupa Şampiyonlar ligi kupasını da eklerken Ronaldinho artık zirvedeydi.Ranaldinho Şampiyonlar ligi şampiyonasının ardından göstermiş olduğu başarı grafiği ile taraflı,  tarafsız tüm futbol severlerin beğenisini kazanmış sıcak sevecen ve mütevazı tavırları ile taraftarın gölünde yer ederek adından sıkça söz ettirmeye başlamıştı. On sezonda La liga da 41 maçta 23 gol atarak yeteneğini ve başarısını ortaya koyan Ronaldinho nun takımı Barselona aynı başarıyı elde edemeyerek lig şampiyonluğunu Real Madrid e kaptırmıştı.O yıllarda Barcelona da bir f8utbolcu daha göze çarpmaya başlamıştı.Bu futbolcu Barca forması ile ilk golünü Ronaldinho nun nefis pasıyla atan Lionel Messiydi.Messi her konuşmasında Ronaldinho da övgü ile bahsedecek ve ona çok şey borçlu olduğunu ifade etmekten çekinmeyecekti.

RONALDİNHO NUN İNANILMAZ HARAKETLERİNDEN BİR KESİT

Barcelonadan Kopuş ve Milan :

Ronaldinho kuşkusuz dünya futbol tarihinin en özel oyuncularından biriydi fakat her özel oyuncu gibi sıkıntıları da çoktu.Barca da yavaş yavaş gözden düşmeye başlamıştı.Taraftar hala ona tapıyordu ama Barcelona yönetimi aynı düşüncede değildi.İşte bu durumdan faydalanmak isteyen İtalyan devi Milan bir anda Ronaldinhoyu renklerine katı vermişti.Ancak Ronaldinho Barcelona daki günlerine bir daha asla geri dönemedi.Milan da geçirdiği 3 sezonda vasatı aştığı çok az maç oldu.Artık Avrupadan da sıkıldığını açıkça söyler olmuştu.

Ronaldinho Milli Takım Formasıyla

Eve Dönüş :

Ronaldinho pek çok Brezilyalı oyunucunun yaşadığı sorunları yaşıyor ve ev özlemini gideremiyordu.Barcelonada bir dünya yıldızıyken de bundan şikayet ediyor ve Brezilyaya dönmek için can attığını söylüyordu.Milan da geçen 3 yılın ardından Brezilyaya geri dönmeye karar verdi.ülkesinde Flemengo futbol takımı ile 4 senelik sözleşme imzalayarak futbol kariyerine burada devam etme kararı aldı. Ronaldinho Flamengo forması ile çıktığı 33 karşılaşmada 16 golü ağlarla buluşturdu fakat takımın içerisinde bulunduğu mali kriz nedeni ile yıldız futbolcunun parasını ödeyemediğinden dolayı futbolcu takımdan ayrılarak boşta kaldı. Kısa süre içerisinde Brezilya Kulübü olan Atletico Mineiro ile anlaşan yıldız topçu eski performansına kavuşmaya başlayarak bu takımın forması altında oynadığı 63 karşılaşma da 24 gol atma şansı yakalamıştır. O sene Libertadores kupasını da kazandı.

Dünyanın sayılı yıldızlarından biri olan Ronaldinho Muhteşem kariyerini sessiz sakin noktaladı.Belkide çok daha muhteşem öykülerin kahramanı olabilecekken bir türlü o çıtayı aşamasa da,her zaman futbol severlerin gönlünde sağlam bir yeri olacak kuşkusuz.
 

Başarıları

Kulüpler

2004-2005 İspanya Lig Şampiyonluğu

Milli Takım

2002 Dünya Kupası Şampiyonluğu

1999 Amerika Kupası Şampiyonluğu

1997 17 yaş-altı Dünya Şampiyonluğu

Bireysel

2004 FIFA Dünyada Yılın Futbolcusu Ödülü

1997 17 yaş-altı Dünya Şampiyonası Gol Krallığı
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir