Futbol efsaneleri yeni

Higuita

Kolombiyanın El Loco (Manyak) Lakaplı Kalecisi Higuita

Sıradan Bir Kaleci olmayı red eden adam :

Futbol da efsaneler  vardır.Müthiş Hareketler yapan veya süper goller atan.Maradona ,Lefter,Metin Oktay,Hagi gibi.İşte  Higuita tüm bu kalıpları yıkıp geçen bir Kaleci idi.Özel yaşantısıyla,Mafya ile olan ilişkileri ile,Frikik ten attığı gollerle ve tabi unutulmaz Akrep Kurtarışı ile.İşte kolombiyanın El loco (manyak) lakaplı kalecisi Higuita nın kitaplara konu olabilecek hayatı.Dünya Kupasından cezaevlerine uzanan karmaşık bir yaşam öyküsü.İşte  Escobar ın adamı Higiuita.

Babasının Kabul etmediği çocuk : 

27 Ağustos 1966 da Medellin de doğan Higuita gece kondu mahallerinde büyüdü.Babası onu asla kabul etmeyecekti.Bu yüzden de annesinin soyadı olan Higuita yı kullandı.Onun hayatı en dipten başlayarak en yükseğe tırmanmayı anlatır aslında..Yokluk içinde geçmişti çocukluğu.Ama futbola aşığıydı.Okul takımında forvet oynuyordu ve çokta başarılıydı.Kaleciliğe geçtikten sonra da gol atmaktan vazgeçmeyecekti Higuita.

  Kolombiya nın ve Futbolun kaderi değişiyor:

Okul takımın da forvet oynarken bir maçta kaleci sakatlanınca yerine genç Higuita geçiyordu.Kaleye geçtiği maçta da harikalar yaratıyordu.Antrenörünün tüm uyarılarına rağmen topu kaptığı gibi çalımlarla gidip birde gol atıyordu rakip kaleye Kaleci Higuita.İşte bu onun için hayatının değiştiği nokta oluyordu.Futbol tarihi de değişmek üzereydi.

1985 de ilk profesyonel sözleşmesini Millonarios takımıyla yaptı.Burada gösterdiği performansla bir anda tüm Kolombiyanın ilgisini çekmeyi başardı.19 yaşındaki genç Higuita 16 maçta forma giyip sayısız gol kurtarmakla kalmıyor 5 tane de gol atıyordu rakip filelere.Hemen ertesi yıl Kolombiyanın dev kulüplerinden Atletico Nacional e transfer oldu.(1986)

Atletico Nacional Higuita’nın simgeleştiği bir takım oldu ilerleyen dönemlerde. Suç ile harmanlaşmış bir ülkenin takımı olan Atletico Nacional  Higuita ve arkadaşları ile uluslar arası başarılara imza atacaktı.Bu takımla 181 maça çıkan Higuita  Kolombiya Lig Şampiyonluğu’nun yanı sıra  Amerika’nın Şampiyonlar Ligi olan Copa Libertadores şampiyonluğunu da kazanmayı başardı. Özellikle Copa Libertadores final maçının penaltılara kalması ve Higuita’nın penaltılardaki üstün performansı Kolombiya’ya ilk defa bir uluslar arası kupasını kazandırıyordu. Başarıları bununla kalmadı elbette. Aynı takımla iki defa da Copa İnteramericana’yı (1990-1995) da kazanarak kariyer başarılarına bunları da ekledi.

Avrupa da Bir çılgın Kaleci :

Higuita artık ülkesinde görevini tamamlamıştı.Sırada Avrupaya açılmak vardı.1992 yılında İspanyanın Real Valladolid takımına transferi de olay oluyordu.Ancak burada sadece 15 maça çıkabilmişti.2 yıl sonra tekrar ülkesine dönecekti.Nacional de tekrar kaleyi teslim almıştı Higuita.
1997 yılında Atletico Nacional kariyerine son veren Higuita Meksika’nın Veracuruz takımına transfer oldu.1999 yılında ise doğduğu yerin takımı olan İndepandiente Medellin’e transfer olarak ülkesine tekrar geri döndü.2004 yılına kadar sırasıyla Real Cartagena, Atletico Junior ve Deportivo Pereira takımlarında oynadıktan sonra Ekvador’un Aucas takımına transfer oldu.2005 yılından sonra  Bajo Cauca,Guaros de Lara,Deportivo Rionegro ve Deportivo Pereira takımları ile futbolculuk kariyerine noktayı koydu.

Escobarın Arkadaşı Higuita:

Higuita yı anlatmak sadece futbol sahaları ile sınırlı kalamaz.Hayatı boyunca skandalları olayları hiç bitmedi.Hatta öyleki 1993 yılında adam kaçırmaktan tutuklanıp cezaevinde bile yattı.Bu yüzden 1994 Dünya Kupasına katılamadı.Atletico Nacional in başkanı olan Escobar belkide dünyanın en büyük uyuşturucu kartelini yöneten adamdı.Dönemin futbolcuları ile de çok iyi ilişkileri vardı.İşte bu iyi ilişkiler Higuita nın başını yaktı.Escobarın rakibi Carlos Mollina nın kızı kaçırılır ve Higuita aracılık yaparak fidye parasını taşır.Molinanın kızı serbest kalır.Higuita bu işten 64.ooo dolar para alır.İşte bu yüzden tutuklanır ve hapis yatar.Higuita “Two Escobar” isimli belgeselde “adam kaçırma suçuyla tutuklandım ama bana sürekli Pablo’yu sordular” demiştir. Tutuklanmadan önce Higuita’nın hapishanede Pablo Escobar’ı ziyaret etmesi büyük bir sorun oluşturmuştu ama tüm takımın aynı hapishanede Pablo Escobar ile maç yaptığı o zamanlarda tespit edilememişti.Bu tutuklamanın altında yatan gerekçe Higuita’nın bir suç makinesi ile olan ilişkisi ve Kolombiya futbolunun bu şekilde zedelenen imajıydı.

Higuita’nın skandalları bununla da bitmiyordu.2004 yılında Ekvador’un Aucas takımında oynadığı sırada kanında kokaine rastlanılması ikinci bir facia olarak kariyerinde yer aldı. Aslında  Güney Amerika kökenli futbolcularda zaman zaman görülen bir şeydir uyuşturucu kullanımı. Tıpkı Higuita’nın yakın arkadaşı Diego Armando Maradona  gibi…

Akrep Kurtarışı :

Higuitanın hayatını anlatırken milli takım kariyerine ayrı bir yer açmak gerekir.Milli kahraman gibi görülmesini sağlayan pek çok kurtarışının yanı sıra 1990 dünya kupası esnasın da Kamerun maçında Roger Milla ya çalım atıyım derken topu kaptırmış ve Kolombiya bu maçı kaybetmiştir.Daha sonra Dünya kupasından elenen Kolombiyanın bir diğer Yıldız oyuncusu ESCOBAR  ABD maçında kendi kalesine gol attığı için bir süre sonra ülkesin de vurularak öldürüldü.

Higuita’yı unutulmaz yapan ise 1995 yılında Wembley’de  İngiltere – Kolombiya arasında oynanan dostluk maçıydı. Bu karşılaşmada ceza sahası dışından İngiliz  futbolcu  Jaime Redknapp pek etkili olmayan bir vuruşla topu kaleye gönderir.El Loco ise üzerine gelen topu elleriyle kontrol edebilecekken olduğu yerde zıplayarak düşerken ellerini yere koyar ve topu tabanlarıyla engeller. Hiç şüphesiz o an karşılaşmayı izleyenler tarihi bir ana şahitlik ediyorlardı. Higuita bu vuruşla “Scorpion Kick” unvanını alırken artık bu vuruş onun ismiyle anılacaktı.Yıllar sonra  katıldığı bir televizyon programında ise bu pozisyon ile alakalı itirafını yapar. Higuita  pozisyonda yardımcı hakemin ofsayt bayrağını kaldırdığını gördüğünü itiraf etti ama bu durum yapılan hareketin güzelliğini küçültmez. Çünkü maçın hakemi yardımcı hakeminin ofsayt bayrağını dikkate almamıştır. İşte o inanılmaz kurtarış.

 

 

Futboldan Sonra Survivor :

Higuita 2010 yılında 43 yaşındayken görkemli bir jübile maçıyla futbola veda etti.Jübile maçında da Frikikten bir gol attı ve yine Akrep Kurtarışı yaptı.Higuita dünyanın en çok gol atan4. kalecisi olarak yeşil sahalara veda etti.
Futbolun dışındaki Higuita da ilginç bir karakter olarak karşımıza çıkıyor.2005 yılında “Survivor” tarzı bir televizyon programına katılan Higuita benzer bir program ile bir dizi estetik ameliyatı da geçirmiştir. Yıllardır kestirmediği kabarık,kıvırcık,uzun saçları ise onun görünümünde vazgeçemediği bir unsurdur.
Yaşamı boyunca geldiği gecekonduyu asla unutmayan Higuita bu hassasiyetini sürekli dile getirmekten çekinmemiştir. Yoksulların problemleriyle alakadar olan El Loco siyasi yönünü tüm futbol yaşamı süresince ortaya koyduğu gibi bu tavrını futbolu bıraktıktan sonra da devam ettirmiştir. Bir suç makinesi olarak adlandırılan Pablo Escobar ile olan arkadaşlığı belki de onun yoksullara yaptığı yardımlardan kaynaklanmaktadır.Futbolu bıraktıktan sonra 2011’de Medellin’de bir kasabanın belediye başkanlığı için talipli olsa da bu hayali gerçekleşmemiştir.
Katıldığı bir televizyon programında Nobel ödüllü Kolombiyalı yazar Gabriel Garcia Marquez’den hayatını yazmasını istemiştir ama olumlu bir yanıt alamamıştır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir