Futbol efsaneleri

Karpatların Maradonası Hagi

Karpatların Maradonası :

Steau Bükreş,Real Madrid,Barcelona,Brescia ve Galatasaray.İşte Haginin oynadığı takımların bazıları.Dünyada çok az futbolcuda olan bir yetenek vardı Hagi de.İnanılmaz sol ayağı müthiş futbol zekası takım içindeki liderlik fasıflarıyla hep göz önündeydi Hagi.

16 ekim 1985 te henüz 20 yaşındayken Romanya milli takım Kaptanı olduğunda yapılan eleştrilere zamanın milli takım Teknik Direktörü Lucescu şu cevabı vermişti.”Ben de biliyorum normal olarak 20 yaşında birine milli takım kaptanlığı verilmez ama o normal biri değil”

Haginin En Güzel 30 Golü

Steau Bükreşteki harika futboluyla kendisine Karpatların Maradonası dedirtiyordu Hagi.Maradona ile benzer çocukluk ve gençlik dönemleri olmuştu aslında.İkisi de birer halk kahramanıdır.İkiside çok sinirlidir.Nihayet gerçek Maradona İle Romanyalı Maradona 1990 dünya kupasında karşı karşıya gelirler.Maç sıkıcıdır ama ikilinin birbirlerine attıkları çalımlar çok konuşulur.

Bu ikili 4 yıl sonra yeniden karşılaşmaya çok yaklaşıyorlar ama 1994 Dünya kupası son 16 turunda oynanan maçta Maradona kanında yasaklı madde bulunduğu için cezalı oluyor ve karşılaşamıyorlar.O maçta Romanya son Arjantini yenerken.Haginin yaptığı bir asist akıllara yer ediyor.İşte o asist.

 

Real Madrid Yılları :

Hagi artık Real Madridde oynama başlar.Sanılan aksine hiçte başarısız olmaz.İstatistikleri hiçte azımsanacak gibi değildir.Ancak Real Madrid son hafta şampiyonluğu Tenerife maçıyla  kaçırınca (ondan önceki 10 yılda 3 defa son maçta kaçırdı Real Şampiyonluğu) takım dağılır ve Hagi ile Lucescu bu defa İtalya da Bresciada buluşurlar.

Barcelonalı Yeni Maradona :

1994 Dünya Kupasındaki harika performansı ile Cruyf onu Barca ya transfer eder.O artık Barcelonalı Hagidir.Burada pek iyi bir performans gösteremese de orta sahadan attığı sislerin içinden gelen gol hala akıllarda yer etmiştir.

Gazetecilerle Kavga :

Hagi artık Romanya efsanesidir.Milli takımın göz bebeği ve halkın kahramanıdır.Ancak 3 haziran 1998 de Paraguayla oynanan sıradan bir hazırlık maçından sonra patlar.Hatalı gol yediği için maç boyu ıslıklanan kaleci Stelea ya sahip çıkar ve gazetecilerle kavga eder.(bu son kavgası olmayacaktır) şunları söyler.

“Olamaz, sizin yüzünden, basının yüzünden bütün bunlar. Tribünlerin yaptığı sizin yüzünden… Artık Bükreş’te oynayamıyoruz… Nerede oynayalım? Biz Romanya için oynuyoruz… Romanya için oyunuyoruz, ulan!”

“Romanya’da hiçbirşey yok, futbolumuz yok oluyor! Romen takımları ne yaptı? Bir tane başarıları bile yok… Söyleyin var mı? Bizi rahat bırakın!”

“Bunu haketmiyoruz biz! Bizim son 10 yılda, buradaki duruma rağmen ekonomik, sosyal vs. yaptıklarımız için… Biz bunu haketmiyoruz.”

“Romanya’da futbol bitecek. Bitecek, size bunu söylüyorum. Sıfır. 2-3 yıl sonra sıfır..!”Aynı Hagi yıllar sonra Galasatarsay da Arifi ıslıklayan taraftarlara da sert bir sitem edecekti.

Milli Takımı Bırakamazsın :

Hagi 1999 da milli takımı bırakma kararı alır.Hagisiz Romanya gruptan çıkamama tehlikesi yaşar ve gazeteler hagiye çağrılar yapmaya başlar.”Gel milli takımını Kurtar.”

Hagi daha fazla dayanamaz ve milli takıma geri döner.Ama ne dönüş.Rakip Macaristandır ve Romanya ile aralarında ezeli bir husumet vardır.Dahada kötüsü Romanya o zamana kadar Macaristanı hiç yenememiştir.Ama bu defa sahada Hagi vardır.Macaristanı darmadağınık eder ve maçı 2 0 kazanırlar.Kahraman bir defa daha gelip ülkesini kurtarmıştır.

Galatasaray ile zirveye :

Hagi Barcelonadan ayrılıp Meksikaya transfer olmak üzereyken son anda Galatasaray temas kurar ve Hagi teklifi kabul eder.Tabi ülkemizdeki çok bilmişler eleştirmeye başlarlar.Yaşlı artık yeteneklerini kaybetti gibi ipe sapa gelmez sözler yazılar çıkmaya başlar gazetelerde.Ama komutan daha son sözü söylememiştir.Sözleşmesine Avrupada kupa kazanırsak prim isterim yazdırır Hagi.İlk başlarda gülüp geçerler buna tabi.Çeyrek finalden ötesini elli yılda bir gördüğümüz yıllardır bu yıllar.

Fakat Hagi ve arkadaşları yükselişe geçmiştir. 4 sene sonrasında Avrupa’nın zirvesine çıkma yolundadırlar. Yarı final, final ve süper final çok gergin geçmiştir. Bugün bile bu maçları izlediğimizde hâlâ geriliyoruz. Tabi Türk futbolcular için de durum aynıydı. Leeds deplasmanında ve Parken’de ayakları titreyen futbolcuları cesaretlendiren bir adam vardı! Hagi!Hagii Takımın temel taşıdır.Topu alan Hagi yi arar hagi topu alır sahayı tarar gereken neyse yapar ve maçları kopartır.İnanılmaz goller atar asistler yapar.Türk futbol tarihinin en büyük başarısına gelmiştir sıra.

Galatasaray Uefa Şampiyonu :

Olmaz denilen oluyor ve kimsenin hayal edemediği başarılıyordu.Komutan takmını sırtlayıp Uefa Kupasına götürür.Her maçta dünya çapında yıldızları rezil eder inanılmaz çalımlar atar.Takım arkadaşlarına göre Hagi bunları yaparak şu mesajı veriyordu.”Bunlar da senin gibi futbolcu, bak nasıl çalım delisi yapıyorum”.Müthiş özgüveni ile Türk oyunculara da örnek oluyordu Hagi.Avrupa arenasını çok iyi biliyor ve kimseden bir eksiği olmadığını herkese gösteriyordu.Takım arkadaşı Suat Kaya şöyle anlatıyordu Hagiyi .“Hagi fırtınalı havada sığınabileceğimiz bir liman gibiydi. Topu ona attığımızda, ya çalım atar, ya faul alır bizi dinlendirirdi.”

Galatasaray o yıl Avrupa Süper Kupasını da müzesine götürürken Hagi yine orada görevinin başındaydı.

 

Her Güzel şey Birgün Biter :

Karpatların Maradonası için futbolu bırakma zamanı gelmişti artık.Arkasında inanılmaz başarılar bırakarak 26 mayıs 2011 de oynanan Galatasaray Trabzonspor maçıyla futbola veda eder efsane adam.Maçtan sonra şöyle diyordu Hagi. “Ben maçlardan değil, antremanlardan çok yoruldum. Eğer sahada iyi olmak istiyorsan, antremanlarda da iyi olmak zorundasın! Belki yarım saat, 45 dakika daha zorlanmadan oynarım ama kendimi yetersiz görmek, her geçen gün düştüğümü görmek istemiyorum! Zirvede bırakmasını bilmeliyim, insanlar beni böyle hatırlamalı.”Son maçında bile Trabzonspora 2 gol atıyordu Hagi.İlginçtir Türkiyedeki ilk golünü de yine Trabzonspor a atmıştı.

Daha sonra Romanya Futbol Federasyonu da efsenesini onore eder ve Dünya karması ile oynanan maçta Hagi son kez milli formayı giyer.Stadyumda Cumhurbaşkanı dahil 60 bin kişi gözyaşları içinde yolcu ediyordu Hagiyi.İşte Böyle bir adamdı Hagi.Rüzgar gibi geldi rüzgar gibi geçti gitti ama izleri asla futbol tarihinden silinmeyecek.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir