Futbol efsaneleri

Futbolun Ordinaryusu Lefter Küçükandonyadisin Hayatı

Ordinaryus Lefterin hayatı

Türk Futbol tarihinin gelmiş geçmiş en büyük yıldızlarından biriydi Lefter.Sahadaki müthiş yeteneği saha dışındaki centilmenliği ile örnek bir insandı.

Rum asıllı Lefter Küçükandonyadis, 22 Aralık 1925’te Büyükada’da dünyaya geldi… Futbola da 1941 seneninde Taksim Spor Kulübü’nde başladı. Taksim Kulübü yöneticileri Lefter’e lisans çıkartabilmek için 1941’de mahkeme kararıyla yaşını büyüttü. 2 sene Taksim Spor formasını terlettikten sonra 1943’te askere gitti. 4 yıl süren askerlikten sonra 1947’de İstanbul’a döndü. İşte bu yıl ‘birbirine en çok yakışan iki isim’ buluştu: Fenerbahçe ve Lefter Küçükandonyadis 

VER LEFTER’E YAZSIN DEFTERE…

1947 seneninden 1964’e kadar Fenerbahçe forması giydi ve ‘sarı-lacivert çubuklunun’ en büyük efsanelerinden biri oldu. Belki de ‘Fenerbahçe’ denince akla gelen ilk isim reydi. İstanbul Ligi’nde 1953-54 sezonunda gol kralı oldu. 1951-1952’de İtalya’da Fiorentina, 1952-1953’te Fransa’da Nice’te oynadı. Ülke dışına çıkan ilk Türk futbolcu unvanını oldu… Golcülüğünden dolayı, uğruna, günümüze kadar gelen bir slogan üretildi: “Ver Lefter’e yazsın deftere…” Ayrı olarak zor alan koşullarında gösterdiği ustalıktan dolayı Ordinaryüs lakabını aldı. 1964’te Yunanistan’da, İstanbul’dan Atina’ya giden Rumların takımı olan AEK’e transfer oldu. Burada 5 mücadelede oynadı.

İstanbul Ligi’nde 2, Türkiye Ligi’nde ise 3 sefer şampiyonluk yaşadı. Kariyerinde toplam 832 gol attı. 16 senelik Fenerbahçe kariyerinde ise 615 mücadelede 423 gol kaydetti. Türkiye’de kulübü tarafından jübilesi yapılan ilk futbolcu oldu.

MADALYA ALAN İLK FUTBOLCU

Yunanistan’ın, ulusal takımlarında para karşılığında oynama önerinini geri çeviren Lefter, futbol hayatında toplam 50 kez milli formayı giydi (46 kez A, 1 kez B, 3 kez 21 yaş altı). 1954 FIFA Dünya Kupası’nda top koşturan Lefter turnuvada 2 de gol attı. Türk futbolunda 50. milli mücadele altın madalyasını alan ilk futbolcu oldu. Milli takım formasıyla attığı 21 golle en çok gol atan milli oyuncu unvanını uzun yıllar elinde tuttu, 9 kez de milli takım kaptanı olarak sahaya çıktı. Fenerbahçe formasıyla 615 maç oynadı, 423 gol attı. Futbolu bıraktıktan sonra Egaleo, Samsunspor, Orduspor, Mersin İdman Yurdu ve Boluspor’u çalıştırdı.BİR DEVİR KAPANDI…Lefter Küçükandonyadis’i, onu izleyenlerin anlatımına göre bu kadar satıra sığdırmak yetersiz kalır… Ordinaryüs’ün vefatıyla Türk futbolunda bir devir kapandı.

2004 yılında Brezilya’dan Türkiye’ye gelen bir diğer Fenerbahçe efsanesi Alex ile FB TV için buluşmuştu. O buluşmada duygusal anlar yaşanmıştı… Fakat bu akşam saatlerinde Amerikan Hastanesi’nden cennete uçtu… Umarız orada Eylül 1991’den beri onu bekleyen Galatasaraylı ‘can arkadaşı’ Metin Oktay ile buluşmuştur.

Türk futbolunun büyük kaybı…

Fenerbahçe ve Ulusal Takım’ın efsanevi futbolcusu Lefter Küçükandonyadis (87) zatürre hasebiyle rehabilitasyon gördüğü Amerikan Hastanesi’nde 13 Ocak 2012 günü hayatını kaybetti. Ordinaryüs’ün ölümünün hemen peşinden Fenerbahçe’nin yanı sıra Galatasaray, Beşiktaş ve Trabzonspor da başsağlığı iletisi yayınladı.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir